Pačmelák panenský

čeleď:  včelovití - Apidae

Pačmelák panenský (Bombus vestalis) - V ČR je to nejhojnější druh pačmeláka. Je to hnízdní parazit čmeláka zemního. Barevně se mu velmi podobá. Liší se mnohem tmavšími křídly, nepřítomností světlé pásky na druhém tergitu a žlutavými chloupky po stranách třetího tergitu. (Tergit je odborné označení horní části článků zadečku). Samičky se probouzejí ze zimního spánku většinou až během května, vyjímečně dřív. Potřebují totiž vniknout do hnízdečka hostitelského druhu až v době, kdy už je vychován dostatek dělnic.

Pačmelák panenský

Pačmelák panenský


Samička pačmeláka si po probuzení z dlouhého zimního spánku doplňuje energii sáním na květu ostružiny. Pačmelačky mají zadní holeně na vnější ploše vždy hustě štětinaté. Tím se liší od samiček čmeláků, které mají vnější plochu zadních holení prohloubenou a lysou.

Pačmelák panenský

Pačmelák panenský - mladá matka

Samičky pačmeláků mají zadeček často zahnutý dolů, proto konec zadečku na většině fotografií není vidět. Na této fotografii se podařilo konec zadečku zobrazit. Pačmelák panenský a pačmelák český si jsou navzájem velmi podobní, liší jen mikroskopickými znaky. Další podobné druhy pačmeláků se rozlišují podle posledního zadečkového článku, nutná je dobře zvětšující lupa nebo mikroskop.

Pačmelák panenský

Pačmelák panenský - mladá matka



© Fotografie Ing. Hana Kříženecká, členka ZO ČSV Praha 6
© WEB Design by Miloš Vondruška, člen ZO ČSV Praha 6 a PSNV
© použitá literatura Blanokřídlí  díl 1  -  Žahadloví, od autorů  Jan Macek, Jakub Straka, Petr Bogusch, Libor Dvořák, Pavel Bezděčka, Pavel Tyrner

Související stránky

Český čmelák